Пластинчасті мідно-алюмінієві теплообмінники, що випускаються за технічними умовами ТУ 4663-028-40149153-99, призначені для нагреваи охолодження повітря в системах повітряного опалення, вентиляції і кондиціонування повітря різних конструкцій.
Теплообмінники призначені для експлуатації в районах з помірним і холодним кліматом (УХЛ3 за ГОСТ 15150).
По використовуваному теплоносію теплообмінники розділяються на наступні групи:
- ВНВ 243 (водяний повітронагрівач) - в якості теплоносія використовується гаряча вода;
- ВВВ 243 (повітроохолоджувач) - у якості енергоносія використовуються холодна вода, розчини етиленгліколю та пропіленгліколю.
Конструкція та технологія виготовлення даних теплообмінників в основному ідентичні.
Теплообмінник складається з одного або більше рядів мідних трубок з зовнішнім діаметром 12 мм, оребрених теплообмінними елементами у вигляді гофрованих пластин з алюмінієвої фольги товщиною 0,12...0,25 мм Трубки об'єднані в групи, кінці яких упаяні в колектори з сталевих або мідних труб, через які здійснюється вхід і вихід теплоносія або хладагента. Для з'єднання з зовнішньою системою на колекторах є спеціальні патрубки, що забезпечують зварне, різьбове або фланцеве з'єднання.
За погодженням із споживачем теплообмінники виготовляються з розмірами фронтального перерізу від 200×100 (мм) до 3000×2000 (мм).
Нагрівання або охолодження повітря відбувається при його проходженні через теплообмінник в процесі взаємодії з мідними трубками і алюмінієвими пластинами.
У порівнянні зі сталевими калориферами використання мідно-алюмінієвих елементів підвищує ефективність теплопередачі і знижує енерговитрати, але накладає додаткові вимоги до монтажу та експлуатації цих пристроїв.
Конструкція водяних теплообмінників позволяетобеспечить як прямоточну (напрямок движениявоздуха і енергоносія збігаються), так і противоточную (напрямок руху повітря та енергоносія протилежні) схеми підключення води.
При выборе схемы необходимо учитывать, что работа воздухонагревателя в противоточном режиме позволяет получить прибавку 10% тепловой мощности, а использование прямоточной схемы существенно уменьшает риск замораживания теплообменника. При расчётной температуре воздуха на входе в воздухонагреватель выше минус 15 °С целесообразно применять противоточную схему, как обеспечивающую более эффективный теплосъём, а при более низких температурах - прямоточную, как более безопасную.
Подгруппы ВНВ.243:
- однорядные с шагом ламелей 1,8 мм - используются в качестве доводчиков в системах вентиляции или в качестве нагревателей воздуха не ниже -10°С.
- двухрядные с шагом ламелей 1,8 мм или 2,2 мм используются в качестве нагревателей воздуха в системах вентиляции.
- трехрядные с шагом ламелей 1,8 мм - используются в качестве нагревателей воздуха при использовании обратной воды (режим воды 60/40 °С) или в качестве воздухонагревателей в технологических процессах (например, в камере для сушки дерева).
- чотирирядні з кроком ламелей 2,5 мм - використовуються в якості охолоджувачів повітря в системах вентиляції.