Клапани димовидалення
Клапани димовидалення це пристрої, що застосовуються для відкриття отворів в шахтах (каналах) систем витяжної протидимного вентиляції будівель і споруд різного призначення.
Клапани димовидалення виконують наступні функції:
• Забезпечують видалення диму з приміщень з осередком пожежі для створення можливості успішної евакуації людей і цінного обладнання, безпечної боротьби з пожежею і провітрювання після ліквідації пожежі.
• Створюють можливість припливу свіжого повітря в захищаються від задимлення приміщення (незадымленные сходові клітини, коридори, тамбур-шлюзи, ліфти тощо).
Схема роботи клапана видалення диму така: Сигнал про спалах може надійти від датчиків диму, аварійних кнопок пульта. Після цього димові клапани, які раніше перебували в закритому положенні, відкривають заслінку, і димові гази як природним шляхом, так і під дією включеного вентилятора аварійної системи димовидалення починають по вертикальних шахт викидатися з приміщень будівлі.
Головною відмінною рисою протипожежного клапана є межа вогнестійкості. Цей параметр говорить про те, скільки хвилин пристрій буде справно виконувати свої функції в екстремальній ситуації. Межа вогнестійкості клапанів димовидалення, залежно від моделі, може бути 60, 90 або 120 хвилин.
Клапани димовидалення випускаються:
• Стінового типу з одним приєднувальними фланцями і внутрішнім розміщенням приводу.
• Канального типу з двома приєднувальними фланцями із зовнішнім і внутрішнім розміщенням приводу.
Клапани димовидалення виробляються з різними типами приводів:
• Електромагнітним. Він також оснащений поворотною пружиною на приводі, що звільняється з допомогою електричного магніту, після команди дистанційно або від пристрою автоматики, а також ручним способом – рухом спеціального важеля пуску, розташованого біля пристрою. Особливістю цього виду привода клапанів є те, що закрити можна тільки вручну, все тим же пусковим важелем.
• Електромеханічний. Пуск приводу може бути виконаний як дистанційно з пульта управління/диспетчерської, командним сигналом протипожежної автоматики, так і ручним вимикачем, розташованим поблизу клапана. Відкриття заслінки відбувається під зусиллям визволеної поворотної пружини, а закриття за допомогою електродвигуна привода.
• Реверсивний. Він є універсальним приводом, маючи в своєму «арсеналі» всі переваги інших видів; але він закривається автоматично, завдяки електромотору.
Пристрою димовидалення можуть мати кілька типів/модифікацій за виконанням, яке буває:
• Загальнопромисловим. Для загальнообмінною, протидимного вентиляції об'єктів з нормальними умовами.Стійким до корозії. Для монтажу у вентиляційні системи, що обслуговують приміщення з високою вологістю, хімічно агресивного повітряної середовищем.
• Взрывозащищенным, предназначенным для установки в производственных, складских зданиях, технологических сооружениях промышленных предприятий высокой категории по взрывопожарной опасности.
Существуют также клапаны двойного действия, которые могут использоваться как для удаления дыма, так и для огнезадержания. Они подразделяются на «нормально открытые» и «нормально закрытые» в зависимости от их базового состояния.
Клапани з електромагнітним і електромеханічним приводами можуть встановлюватися всередині приміщення з температурою середовища від - 30°С до + 50°С при відсутності прямого впливу атмосферних опадів і конденсації вологи на заслінці.